Iron Maiden

iron-maiden-koncertAnglickou heavymetalovou kapelu založil už v roce 1975 baskytarista Steve Harris. Původně ovšem v kapele nebyl Bruce Dickinson. První sestavu tvořil baskytarista Harris, bubeník Matthews, kytarista Dave Sullivan, zpěvák Paul Day a kytarista Terry Rance. Sestava se několikrát změnila až v roce 1978 přišly první úspěchy, když kapela začala na koncertech používat efekty a vznikl maskot Eddie, který kapelu doprovází celou dobu její existence v mnoha různých podobách. Ostatně i třičko Iron Maiden si můžete koupit v mnoha variacích právě s Eddiem.

V roce 1980 vydávají první studiové album a vyrážejí na turné. Tentýž rok se také stali předskokany kapely Kiss. O rok později na americkém turné předskakovali skupině Judast Priest. A v tomtéž roce nastupuje do kapely konečně Bruce Dickinson. Iron Maiden již odehrává především vlastní koncerty. Popularita kapely stoupá až do roku 1993, kdy se Dickinson rozhodl pro sólovou dráhu a na jeho místo nastoupil později milovaný i nenáviděný Blaze Bayley. Spolu s ním skupina vydala tři alba, která vesměs propadla. V roce 1998 se do kapely vrací Bruce Dickinson.

Do roku 2015 vydal Iron Maiden šestnáct alb a dodnes plní stadiony. Od roku 1990 hrají ve stejné sestavě. Bruce Dickinson (zpěv), Steve Harris (baskytara), Dave Murray (kytara), Adrian Smith (kytara), Janick Gers (kytara), Nicko McBrain (bicí). Zatím poslední turné Book of Souls obráželi ve speciálně upraveném letadle Ed Force One se speciálním designem. Model tohoto letadla můžete koupit zde. Boeing pilotuje sám Bruce Dickinson.

Bookmark the permalink.

Komentáře jsou uzavřeny.